מאמר בנושא רכישת דירה ראשונה | עורך דין יעקב בניטה

רכישת דירה ראשונה, הינה מאורע בעל חשיבות רבה בחיי זוג צעיר, הנעשה ברך כלל בתקופה שלאחר הנישואין. רבים מייעצים לבני הזוג כי מבחינה כלכלית טהורה אולי לא כדאי לרכוש דירה, בגלל הריבית הגבוהה של המשכנתאות וההוצאות הכרוכות ברכישה ובאחזקה, שכן אי אפשר לרכוש דירה ראשונה בלי משכנתא, אלא אם כן זכיתם בפיס או נולדים להורים עשירים במיוחד. כן יגידו כי גם באירופה ובאמריקה אנשים חיים בשכירות ולא קורה כלום. כמו בשכירות יכול השוכר לבחור את איזור המגורים בעוד שבקניה הוא אנוס לעתים להתאים את איזור המגורים לכסף שעומד לרשותו . אולם העצה הזאת לרוב נדחית מסיבות רבות והתוצאה היא שמרבית האנשים כן מחליטים לרכוש דירה ולא לשכור ובמידה לא מעטה של צדק.

אכן מבחינה כלכלית ישירה נראה לכאורה בחישוב קר, שכדאי אולי לשכור דירה ולא לרכוש ולשלם כל כך הרבה ריביות לבנקים. אולם, למרבה הצער עדיין לא קיימת בישראל האפשרות לשכירות של דירות לטווח ארוך שמאפשר תכנון משפחה ואורח חיים. כך שזוג צעיר אינו יכול לתכנן את חייו באיזור מגורים ידוע מראש מבחינת קרבה למקום העבודה, מוסדות חינוך לילדים, סביבה קרובה לבני משפחה אחרים וכיו"ב.

כמעט כל הדירות מושכרות על ידי יחידים ולא ע"י חברות שבנו בנינים לצורך השכרה. לכן ההשכרה הינה תמיד ענין זמני ונתון לשינויים הן מבחינת הדרישות התכופות להעלאה בדמי השכירות או דרישות לפינוי עקב צרכי בעלי הדירות. בנוסף, רוב בעלי הדירות לא רואים חובה לעצמם לתחזק ולשפר את הדירה לאחר השכרתה או בין השכרה להשכרה וכך נוצר מצב שהדירות הן במצב עלוב ונוצרים חיכוכים תמידיים. בעוד שבעל דירה שגר בה תמיד ירצה לשמור עליה ולשפר את הדירה ולהשקיע בה.
נוסיף לכך את העניין הפסיכולוגי בבטחון שנותנת בעלות על רכוש והקביעות במקום המגורים לטווח ארוך ארוך ונגיע למסקנה כי חרף המאמץ הכלכלי הכרוך ברכישה עדיף להתאמץ ולרכוש דירה במקום לשכור.
אולם גם מבחינה כלכלית נראה שיש ברכישת דירה ותשלום המשכנתא מן חסכון סמוי כפוי בעל יתרונות כלכליים . שכן ביחד עם העליה בערך הדירות, שקיימת כמעט תמיד, והתבססות הכלכלית של בני הזוג שחלה עם השנים, נוצר קרש קפיצה שבו הם יכולים לשפר את רמת המגורים והגדלת הרכוש המשפחתי.
לכן המסקנה היא שעדיף לזוג בראשית דרכו לקנות דירה ולא לרכוש.

לקבלת ייעוץ ראשוני חינם:

התקשרו עכשיו ל-
02-5389826 / 052-4887983
או
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:
שם:
טלפון:

 
המשרד אמון על שירות יעיל, מהיר ודיסקרטי ברמה גבוהה.
עו"ד ונוטריון יעקב בניטה – רחוב האלון 78 הר אדר 90836 Yacov Benita Advocate and Notary - Ha'alon St 78, Har Adar